اطلاعیه مهم انجمن علمی بهداشت محیط ایران در رابطه با ایام محرم
کد خبر : ۵۶۲۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اطلاعیه مهم انجمن علمی بهداشت محیط ایران در رابطه با ایام محرم

اطلاعیه مهم انجمن علمی بهداشت محیط ایران در رابطه با  ایام محرم

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَى الاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ

مردم عزیز ایران

امسال در آستانه ماه محرم، کشورمان از نظرمیزان ابتلا به ویروس کرونا در وضعیت بحرانی به سر می برد. متاسفانه اکثر شهر های کشور وضعیت قرمز داشته و در برخی شهرها ظرفیت بیمارستانها برای پذیرش مبتلایان تکمیل شده است. در حال حاضر، وضعیت فعلی کشور از نظر میزان ابتلا به این بیماری، بدترین وضعیت از ابتدای شروع انتشار ویروس کرونا است. نوع جهش یافته کرونا که دلتا یا هندی نام دارد سرعت ابتلای بسیار بالایی داشته و بررسی های جدید نشان می دهد که حتی در فضاهای باز امکان انتقال این ویروس وجود دارد. متاسفانه طولانی شدن حضور این بیماری منحوس در جامعه، باعث کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی در سطوح مختلف جامعه شده است. از طرف دیگر توان نیروی بهداشت و درمان کشور برای مقابله با این حجم بالای مبتلایان، محدود بوده و علیرغم فداکاری ها و جانفشانی های این عزیزان، هر روز، شاهد آمار مرگ و میر باورنکردنی مردمان سرزمینمان هستیم.

به نظر می رسد تنها راه کنترل بحران موجود، قطع زنجیره انتقال این بیماری است که این امر تنها از طریق کاهش حضور در اجتماع، رعایت شیوه نامه های بهداشتی (استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی) و واکسیناسیون  محقق می شود. ایام محرم در پیش روست و مردمی که عاشق امام حسین هستند. باید تلاش کنیم ضمن حفظ شان و جایگاه این ایام، سلامتی مردم را در اولویت قرار دهیم چرا که حفظ جان و سلامتی مردم، دغدغه اولیای دین بوده و مقام معظم رهبری هم بارها در این زمینه توصیه کرده اند.

  با توجه به اهمیت فوق العاده این موضوع از مردم شریف ایران خواهشمندیم در ایام پیش رو، به توصیه های ذیل عمل نموده و خانواده و دوستان و اطرافیان خود را از آن مطلع سازند:

1. اکیداً توصیه می شود از برگزاری مراسم عزاداری حتی با جمعیت محدود  در مکانهای مسقف (بسته) اجتناب نمایید. ویروس دلتا به راحتی در یک مکان مسقف انتشار می یابد.

2. مراسم عزاداری در مکانهای باز را با حداقل جمعیت برگزار نمایید. فاصله افراد از یکدیگر باید حداقل 2 متر باشد. همچنین زمان عزاداری گروهی نباید از 2 ساعت تجاوز نماید.

3. افراد شرکت کننده در مراسم حتما باید از ماسک استفاده نمایند. توصیه اکید این است که از دو ماسک استفاده شود.

4. به افراد سالمند و دارای بیماری های مزمن (بیماریهای خاص، دارای مشکلات قلبی و ریوی و ..) توصیه نمایید در منزل بمانند و در هیچ مراسمی شرکت ننمایند.

5. در صورتی‌ که دچار هر علامتی شبیه سرماخوردگی هستید، از حضور در مجالس و مراسم خودداری کنید. هر علامتی را ابتلا به کرونا فرض نموده و خود را قرنطینه نمایید.

6. از حرکت به صورت دسته عزاداری به منظور تجمع، چه همراهان دسته عزاداری و چه افرادی که در مراسم شرکت می‌کنند، خودداری کنید

7. از برپایی ایستگاه صلواتی، چادر و موکب بپرهیزید تا تجمعی بوجود نیاید.

8. از پهن کردن سُفره و ایجاد صف برای توزیع غذای نذری و همچنین توزیع نوشیدنی ها و... بپرهیزید.

9. مواد ضدعفونی کننده دست را در محل های ورودی به مراسم و در مکانهای مختلف قراردهید  

 

 

انجمن علمی بهداشت محیط ایران

مرداد 1400

 

 

پایان خبر

 

کلید واژه :

اطلاعیه

،

کرونا

،

محرم

،

انجمن بهداشت محیط

ثبت نظرات
captcha